26.04.2007
Poprad
Vysoké Tatry 26. apríla (TASR) - Rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, inšpektorátu v Košiciach o zastavení prác v Tichej a Kôprovej doline považuje podpredseda Slovenskej lesníckej komory Karol Gubka za ...
\"Lesníci vo Vysokých Tatrách i ďalších oblastiach Slovenska vedia, čo majú robiť a ako sa správať po kalamite. Navyše bola vypracovaná štúdia, podľa ktorej kalamitné drevo treba z týchto lokalít odstrániť. Nie je pravdou to, čo hovoria kvázi ochranári, že sú to pôvodné porasty. Sú to porasty, vysadené v 40-tych až 50-tych rokoch minulého storočia. Nejde teda o pôvodné porasty, ktoré by mali tvoriť základ pralesovitých útvarov Vysokých Tatier, \" konštatoval.
Nechápe, prečo inšpektorát po dvojtýždňovej \"estráde kvázi ochranárov\" vydal takéto rozhodnutie, z akých argumentov vychádzal, prečo treba opakovane prešetrovať to, čo už je prešetrené.
Poukázal na rýchle šírenie podkôrneho hmyzu, ktorého ohniská sú už v zdravých porastoch, odkiaľ sa ťažko likvidujú. \"Obávam sa, že keď lesníci budú chcieť zasiahnuť v týchto porastoch s 3. a 4. stupňom ochrany, tzv. ochranári ich opäť obvinia, že rúbu v perlách Vysokých Tatier\". Podľa podpredsedu lesníckej komory takýto postup je na úkor lesníctva a prírody. Ako príklad uviedol \"hnedý\" Bavorský les či Šumavu.